Microchip Technology PIC18F24K22T-I/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC18F24K22T-I/MV
Datasheet
PIC18F24K22T-I/MV PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28UQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 1213
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Core Size 16-Bit
Base Part Number R5F1006
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
EEPROM Size 4K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 20-LSSOP
Connectivity CSI, I²C, LINbus, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor RL78
Speed 32MHz
Package / Case 20-LSSOP (0.240", 6.10mm Width)