Microchip Technology PIC16LF1789T-I/PT
Model
PIC16LF1789T-I/PT
Datasheet
PIC16LF1789T-I/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 1171
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16LF72
Packaging Tube
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Connectivity I²C, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Series PIC® 16F