Microchip Technology PIC16LC621A-04I/SO
Model
PIC16LC621A-04I/SO
Datasheet
PIC16LC621A-04I/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 263
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 59
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® XLP™ 16F