Microchip Technology PIC16F627-20/SS
Model
PIC16F627-20/SS
Datasheet
PIC16F627-20/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 231
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16F
Data Converters A/D 5x8b
RAM Size 128 x 8
Oscillator Type External
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Part Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V