Microchip Technology PIC16F19195T-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC16F19195T-I/PT
Datasheet
PIC16F19195T-I/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 915
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 18-SOIC
Connectivity I²C, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16F