Microchip Technology PIC16F19195T-I/MR
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC16F19195T-I/MR
Datasheet
PIC16F19195T-I/MR PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 3285
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series STM8S
Data Converters A/D 7x10b
RAM Size 2K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number STM8S105
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
EEPROM Size 1K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 32-LQFP (7x7)
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.95V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor STM8
Speed 16MHz