Microchip Technology PIC16C58B-20I/SS
Model
PIC16C58B-20I/SS
Datasheet
PIC16C58B-20I/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 194
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series S08
Data Converters A/D 16x12b
RAM Size 4K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 60KB (60K x 8)
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Part Status Active
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 55
Core Processor S08
Speed 20MHz