Microchip Technology PIC16C55A-04I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC16C55A-04I/SO
Datasheet
PIC16C55A-04I/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 276
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 26
Core Processor RL78
Speed 24MHz
Package / Case 30-LSSOP (0.240", 6.10mm Width)
Series RL78/G12
Data Converters A/D 8x8/10b
RAM Size 2K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 16-Bit
Base Part Number R5F102A
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
EEPROM Size 2K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 30-LSSOP
Connectivity CSI, I²C, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V