Microchip Technology MIC28510-12V-EV
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MIC28510-12V-EV
Datasheet
MIC28510-12V-EV PDF
Description
BOARD EVAL FOR MIC28510 12V
Attribute Name Attribute Value
Supplied Contents Board(s)
Regulator Topology Buck
Utilized IC / Part IR3865
Frequency - Switching 300kHz
Series SupIRBuck®
Board Type Fully Populated
Part Status Obsolete
Main Purpose DC/DC, Step Down
Voltage - Input 7V ~ 16V
Current - Output 10A
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Voltage - Output 1.05V