Microchip Technology MIC28304-2-12V-EV
- Manufacturer
- Microchip Technology
- Model
- MIC28304-2-12V-EV
- Datasheet
- MIC28304-2-12V-EV PDF
- Description
- BOARD EVAL FOR 12V MIC28304-2
- Availability
- IN STOCK
Stock: 25
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Voltage - Input | 4V ~ 38V |
| Current - Output | 500mA |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Regulator Topology | Buck |
| Utilized IC / Part | A6985F |
| Frequency - Switching | 2MHz |