Microchip Technology MCP4652-502E/UN
Model
MCP4652-502E/UN
Datasheet
MCP4652-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 330
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Configuration Potentiometer
Number of Taps 257
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MCP4161
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C