Microchip Technology MCP4642-502E/UN
Model
MCP4642-502E/UN
Datasheet
MCP4642-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 623
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Configuration Potentiometer
Number of Taps 129
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number MCP4641
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 100k
Features Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C