Microchip Technology MCP4641T-502E/ML
Model
MCP4641T-502E/ML
Datasheet
MCP4641T-502E/ML PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 16QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 12651
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 600
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 128
Package / Case 8-WFDFN
Base Part Number MAX5128
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.25V
Series -
Resistance (Ohms) 22k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (UP, DN)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-uDFN (2x2)
Tolerance -
Temperature Coefficient (Typ) 50ppm/°C