Microchip Technology MCP4632T-502E/MF
Model
MCP4632T-502E/MF
Datasheet
MCP4632T-502E/MF PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10DFN
Attribute Name Attribute Value
Number of Taps 128
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number DS3503
Taper Linear
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.6V, 4.5V ~ 15.5V
Series -
Resistance (Ohms) 5k
Features -
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 10-uMAX
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±4ppm/°C