Microchip Technology MCP4632-502E/UN
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4632-502E/UN
Datasheet
MCP4632-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 448
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 257
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number MCP4251
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 14-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C