Microchip Technology MCP45HV51-502E/ST
Model
MCP45HV51-502E/ST
Datasheet
MCP45HV51-502E/ST PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 14TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 67
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features Cascade Pin, Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C, SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 10-MSOP
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 45ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number AD5161
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V