Microchip Technology MCP45HV51-502E/MQ
Model
MCP45HV51-502E/MQ
Datasheet
MCP45HV51-502E/MQ PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 20QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 201
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 200k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-uMAX
Tolerance ±25%
Temperature Coefficient (Typ) 50ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 32
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)