Microchip Technology MCP4562T-502E/MS
Model
MCP4562T-502E/MS
Datasheet
MCP4562T-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 1841
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 5k
Features Mute, Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-DFN-EP (3x3)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C