Microchip Technology MCP4562T-502E/MF
Model
MCP4562T-502E/MF
Datasheet
MCP4562T-502E/MF PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number MCP4561
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features Mute, Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-DFN-EP (3x3)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C