Microchip Technology MCP4562-502E/MS
Model
MCP4562-502E/MS
Datasheet
MCP4562-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 661
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 257
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MCP4161
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V