Microchip Technology MCP4552T-502E/MF
Model
MCP4552T-502E/MF
Datasheet
MCP4552T-502E/MF PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 3290
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of Taps 257
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Base Part Number MCP4552
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 100k
Features Mute, Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-DFN-EP (3x3)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C