Microchip Technology MCP4551T-502E/MSVAO
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4551T-502E/MSVAO
Datasheet
MCP4551T-502E/MSVAO PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Attribute Name Attribute Value
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package SC-70-6
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 155
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 128
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Base Part Number MCP4017
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V