Microchip Technology MCP4531T-502E/MS
Model
MCP4531T-502E/MS
Datasheet
MCP4531T-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 2260
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 129
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Base Part Number MCP4131
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C