Microchip Technology MCP4531-502E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4531-502E/MS
Datasheet
MCP4531-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 304
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 5k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MCP4021
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V