Microchip Technology MCP4451-502E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4451-502E/ML
Datasheet
MCP4451-502E/ML PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 20QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 129
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 129
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number MCP4432
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 5k
Features Selectable Address
Number of Circuits 4
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 14-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C