Microchip Technology MCP4262-502E/UN
Model
MCP4262-502E/UN
Datasheet
MCP4262-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 424
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SOT-23-6
Tolerance ±25%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 160
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 32
Package / Case SOT-23-6
Base Part Number MAX5468
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V