Microchip Technology MCP4261-502E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4261-502E/ML
Datasheet
MCP4261-502E/ML PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 16QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 404
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package 14-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 257
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MCP4261
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C