Microchip Technology MCP4252-502E/UN
Model
MCP4252-502E/UN
Datasheet
MCP4252-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 500
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Base Part Number MCP4251
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 16-QFN-EP (4x4)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C