Microchip Technology MCP4242-502E/UN
Model
MCP4242-502E/UN
Datasheet
MCP4242-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 499
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of Taps 129
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4242
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 10-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C