Microchip Technology MCP4241-502E/ML
Model
MCP4241-502E/ML
Datasheet
MCP4241-502E/ML PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 16QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 452
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 14-PDIP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 129
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number MCP4241
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V