Microchip Technology MCP4232-502E/UN
Model
MCP4232-502E/UN
Datasheet
MCP4232-502E/UN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 600
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4152
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C