Microchip Technology MCP4231-502E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4231-502E/SL
Datasheet
MCP4231-502E/SL PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 666
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 10-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 129
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4232
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V