Microchip Technology MCP41HV51-502E/MQ
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP41HV51-502E/MQ
Datasheet
MCP41HV51-502E/MQ PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 20QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 333
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number MCP41HV51
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 20-QFN (5x5)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 100ppm/°C