Microchip Technology MCP4162-502E/SN
Model
MCP4162-502E/SN
Datasheet
MCP4162-502E/SN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 411
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-PDIP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 257
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)