Microchip Technology MCP4162-502E/P
Model
MCP4162-502E/P
Datasheet
MCP4162-502E/P PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8DIP
Availability
IN STOCK
Stock: 75
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package 10-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 175ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 128
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number ISL23318
Taper Linear
Voltage - Supply 1.2V ~ 5.5V, 1.7V ~ 5.5V