Microchip Technology MCP4162-502E/MF
Model
MCP4162-502E/MF
Datasheet
MCP4162-502E/MF PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 440
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number MCP4161
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-PDIP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C