Microchip Technology MCP4161T-502E/MSVAO
Model
MCP4161T-502E/MSVAO
Datasheet
MCP4161T-502E/MSVAO PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Attribute Name Attribute Value
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series Automotive, AEC-Q100
Resistance (Ohms) 10k
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 129
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)