Microchip Technology MCP4161-502E/MFVAO
Model
MCP4161-502E/MFVAO
Datasheet
MCP4161-502E/MFVAO PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number MCP4161
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series Automotive, AEC-Q100, WiperLock™
Resistance (Ohms) 5k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 257
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)