Microchip Technology MCP4161-502E/MF
Model
MCP4161-502E/MF
Datasheet
MCP4161-502E/MF PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 470
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-DFN-EP (3x3)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 257
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Base Part Number MCP4162
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V