Microchip Technology MCP4151T-502E/MS
Model
MCP4151T-502E/MS
Datasheet
MCP4151T-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 374
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Discontinued at Digi-Key
Configuration Rheostat
Number of Taps 129
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Base Part Number MCP4632
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V