Microchip Technology MCP4151-502E/P
Model
MCP4151-502E/P
Datasheet
MCP4151-502E/P PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8DIP
Availability
IN STOCK
Stock: 505
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package 14-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 257
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number MCP4651
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features Mute, Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C