Microchip Technology MCP4151-502E/MS
Model
MCP4151-502E/MS
Datasheet
MCP4151-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 545
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number MCP4231
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 14-PDIP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C