Microchip Technology MCP4142-502E/SN
Model
MCP4142-502E/SN
Datasheet
MCP4142-502E/SN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 180
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 129
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MCP4141
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C