Microchip Technology MCP4131-502E/MS
Model
MCP4131-502E/MS
Datasheet
MCP4131-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 1000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Resistance (Ohms) 5k
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 129
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4532
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V