Microchip Technology MCP4131-502E/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP4131-502E/MF
Datasheet
MCP4131-502E/MF PDF
Description
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 8DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 320
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number MCP4132
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 129
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)