Microchip Technology MCP41100-E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Model
MCP41100-E/SN
Datasheet
MCP41100-E/SN PDF
Description
IC DGTL POT 100KOHM 256TAP 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 281
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 20-QFN (5x5)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 100ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 145
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 20-VQFN Exposed Pad
Base Part Number MCP45HV51
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V