Microchip Technology MCP40D18T-503E/LT
Model
MCP40D18T-503E/LT
Datasheet
MCP40D18T-503E/LT PDF
Description
IC DGTL POT 50KOHM 128TAP SC70-6
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 128
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Base Part Number MCP4019
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SC-70-5
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C