Microchip Technology MCP40D18T-502E/LT
Model
MCP40D18T-502E/LT
Datasheet
MCP40D18T-502E/LT PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 128TAP SC70-6
Attribute Name Attribute Value
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SC-70-6
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C