Microchip Technology MCP40D18T-103E/LT
Model
MCP40D18T-103E/LT
Datasheet
MCP40D18T-103E/LT PDF
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Availability
IN STOCK
Stock: 2437
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SC-70-5
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 100
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 128
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Base Part Number MCP4019
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V