Microchip Technology MCP40D17T-502E/LT
Model
MCP40D17T-502E/LT
Datasheet
MCP40D17T-502E/LT PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 128TAP SC70-6
Availability
IN STOCK
Stock: 2723
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of Taps 64
Package / Case SOT-23-6
Base Part Number MCP4012
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 5k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SOT-23-6
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C